Blog

SSL Sertifikası Nedir? Ne İşe Yarar?

By Aralık 24, 2018

SSL SERFİTİKASI NEDİR? NE İŞE YARAR?

Merhabalar. Bu yazımızda, son dönemin dijital merak konularından olan SSL sertifikası üzerinde duracağız. SSL sertifikası internet sitelerinde gezerken karşınıza mutlaka çıkmıştır. Özellikle son dönemlerde sıklıkla duyduğumuz bir terim olan SSL sertifikası, gerçek anlamda nasıl bir ihtiyaç ve hangi anlamda işimize yarıyor? Gelin bu yazımızda bu konuyu ele alalım. Hazırsanız başlıyoruz!

Bu yazımızda öğrenecekleriniz;

  • SSL sertifikası nedir?
  • SSL ne işe yarar?
  • Sertifika nasıl alınır?
  • SSL özellikleri nedir?

Ve diğer alt başlıklarımız olacak.

 

SSL sertifikası nedir?

Konuyu olabildiğince basit şekilde anlatalım. Açılımına Secure Sockets Layer dediğimiz sertifika, Türkçe anlamı ile güvenli giriş katmanı manasını taşıyor. Bu sayede kullanıcı ve site arasında bir güvenlik katmanı oluşturulmuş oluyor. Bu konuyu bir şekilde 3D kredi kartı güvenliği gibi düşünebilirsiniz. Bu katman ile korunan sitelerde 3. Kişilerin eline bilgiler geçmiyor. Şifrelerden tutun da girdiğiniz bütün bilgilere varıncaya kadar, özel olarak korunuyor. Bu özelliği sağlayan sunucular ise anahtar olarak sizden SSL sertifikası istiyor. İşte bunu aldığınız zaman, sitenizi de SSL sertifikası ile korumuş oluyorsunuz.

SSL Yapısı ve Nasıl Alınır?

SSL sertifikası bünyesinde neleri barındırıyor?

  • Sertifika sahibi hakkında bilgileri, kurulum ünvanını
  • Sertifikanın seri numarasını ve son kullanma tarihini
  • Sertifika sahibinin açık anahtarını
  • Sertifikayı veren kurumun elektronik imzasını

Sertifika nasıl alınır?

SSL özelliğini kullanabilmek için, belirli bir sertifikaya sahip olmanız gerekiyor. Bunu da ücretli olarak alabiliyorsunuz. Bu konuda sizlere hizmet aldığınız hosting ya da sunucu firması destek olabilir. Pek çok site içerisinde SSL satın alma konusu vardır. Eskiden karışık olsa da, şimdi işler oldukça kolay ve pratik işlemektedir. Bu konuda genellikle en çok bilinen ve başvuru alan şirketler, rapidssl, verisign, digicert gibi şirketlerdir. Zira bu şirketler SSL sertifikası için oldukça çok başvuru alıyorlar. Çünkü hem globaller, hem de en güvenli firmalar arasında yer alıyorlar.

SSL Özellikleri nedir?

Kullanılan server ve tarayıcı arasında 3. Bir şifreleme ya da 3. Şahısların göz atışını engellemesi üzerine kurulu bir sistem olan SSL sertifikası, standart bir algoritma yapısına kurulmuştur diyebiliriz. Size sertifika verilince kullandığınız internet sitesinin başında artık bir protokol bulunacaktır. Bunu da http değil de https şekilnde görürsünüz. Yani sitenizin başında http yerine https olunca, artık güvenilir olduğunuz belli olacak. En önemli özellikleri arasında ise dokuman iletiminden tutun da site üzerinden yapılan alışverişlerin güvenliğine varıncaya kadar büyük bir artı sağlandığıdır. İki taraflı güvenlik için önemli bir katmandır bu yüzden.

İnternet tarayıcılarında önceden SSL sertifikası bu kadar zorunlu değildi. Artık zorunlu olduğu için SSL olmayan siteler güvenli olmuyor. Mobil tarayıcılar ve web tarayıcıları özellikle ssl sertifikası olmayan siteler için artık güvenli değil ibaresi kullanıyor. Bu yüzden mümkün mertebe bu konuda hizmet aldığınız firmadan destek almanızı öneriyoruz. Çünkü hizmet aldığınız firma sizler için destek sağlayacak ve konuyla bizzat ilgilenecektir.

Hemen Mesaj Gönderin
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Workkey Creative Media
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?